Strona główna arrow Archiwum Nowości arrow Obiekt wystawienniczo-koncertowy w cerkwi w Narolu
| niedziela, 01 listopada 2020| Imieniny obchodzą: Wszystkich Œwiętych|
 
 

Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE

Turystyka
Informacja turystyczna
Noclegi
Noclegi -rezerwacje (cały świat)
Agroturystyka
Gastronomia
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Spływy kajakowe
Stadniny koni
Ścieżki Edukacyjne
Rozkłady Kolej, PKS, BUS
Biura turystyczne
Organizacje
Grupa PGR
Menu witryny
Strona główna
O serwisie
O regionie
Wydawnictwa
Przewodnik
Roztoczańskie tematy
Atrakcje
Etnografia
Ekologia
Galeria zdjęć
Szukaj
Kontakt
Linki
Księga Gości
Mapa serwisu
Z poradnika grafomana
Mapy miejscowości
Zamość
Szczebrzeszyn
Zwierzyniec
Krasnobród
Susiec
Tomaszów Lubelski
Kultura
Zamość i Roztocze

Prezentacja
Advertisement
Aktualności
Obiekt wystawienniczo-koncertowy w cerkwi w Narolu Drukuj
Gmina Narol w ubiegłym roku od Starostwa Powiatowego w Lubaczowie otrzymała cerkiew pw. Złożenia Szat NMP w Narolu (Krupiec). Gmina zamierza, przeznaczyć ją na obiekt wystawienniczo-koncertowy. Po sprawdzeniu przez wysokiej klasy specjalistów (Tytus Wojnowicz oraz prof. Władysław Kłosiewicz) kilku obiektów sakralnych okazało się, że ta cerkiew ma najlepszą akustykę. Staraniem gminy obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków. Gmina Narol zamierza złożyć wniosek o dotację ze środków unijnych na remont cerkwi. Jest już opracowany projekt zagospodarowania terenu wokół cerkwi oraz dawnego cmentarza.
narol_cerkiew.jpg

Historia cerkwi w Narolu (Krupiec).

Krupiec to dawna osada położona na południe od centrum Narola, na lewym brzegu rzeki Tanew, u podnóża wyniesienia Krupiec (ok. 345 m n.p.m.). Niegdyś przez jej środek przechodził szlak ze Lwowa do Narola oraz czynny do dziś - szlak jarosławski, biegnący wzdłuż płn.-zach. krawędzi dawnej wsi. Obecnie jest to część Narola o zwartej zabudowie, z siatką kilku przecinających się ulic związanych z główną drogą przelotową, prowadzącą na południowy wschód. W zachodniej części Krupca usytuowana jest dawna cerkiew greckokatolicka, parafia pw. Złożenia szat NMP (od 1899 r. murowana). Obecnie cerkiew nie spełnia pierwotnej funkcji i nie stanowi miejsca kultu religijnego. Przez wiele lat była dewastowana, ale w końcu została wzięta pod opiekę władz gminnych i nadzór konserwatorski.
W dawnej osadzie Krupiec funkcjonował monastyr bazylianów (klasztor). Lokalizację pierwotnej cerkwi parafialnej należy utożsamiać z położeniem monastyru, który znajdował się niegdyś w zachodniej części osady, w pobliżu skrzyżowania traktu lwowskiego z jarosławskim - obecnie główną drogą przelotową. Dokładne rozplanowanie monastyru złożonego z zabudowań mieszkalnych i gospodarczych oraz trzech świątyń: pierwszej pw. św. Trójcy, drugiej pw. Zwiastowania NMP, trzeciej pw. Wprowadzenia do Świątyni NMP, nie jest dotychczas znane. Druga z wymienionych cerkwi bazyliańskich była orientowana i razem z wolno stojącą dzwonnicą, znajdowała się niegdyś na miejscu obecnego zespołu cerkiewnego.

Jeżeli chodzi o historię parafii i monastyru, to początki organizacji parafialnej Kościoła wschodniego sięgają prawdopodobnie pierwszego ćwierćwiecza XVII w. W zapiskach z lat 1619 -1620 wzmiankowany był pop Leontij. Zaś ok. 1680 roku z inicjatywy Jowa Jamickiego, ihumena klasztoru w Werchracie, założony został monastyr bazylianów. Następnie monastyr zyskał uposażenie w wysokości jednej ćwierci ziem „ku Łowczy leżącej", nadanej zapewne przez właścicieli dóbr narołskich, korzystał także z dziesięciny przysługującej klasztorowi z racji sprawowania funkcji duszpasterskiej. „Monastyr Krupski" należał do małych zgromadzeń. Na początku rezydowało tu trzech zakonników. W wyniku regulacji klasztorów bazyliańskich przeprowadzonej w 1745 r., monastyr został zniesiony, a mnisi przenieśli się do Werchraty lub Krechowa. Jedna z trzech cerkwi poklasztornych pw. Zwiastowania NMP (później pw. św. Trójcy) przejęła funkcję świątyni parafialnej. Parafia obejmowała obok Krupca wsie klucza narolskiego: Kadłubiska i Chyże. Pod koniec XVIII w. okręg parafialny został przyłączony do parochii w Bełżcu, a w 1813 w Lipsku. Po reorganizacji tej ostatniej, zgodnie z postanowieniem c. k. Gubernium z 5 grudnia 1846 r., utworzona samodzielną kapelanie, którą w 1885 r. podniesiono do rangi parafii. „Cerkwi krupieckiej" podporządkowano nielicznych grekokatolików z dwóch pobliskich miasteczek i kilku wsi należących do różnych właścicieli ziemskich, wraz z cerkwiami filialnymi w Lipsku i Woli Wielkiej.

Prawdopodobnie od końca XVII w. w głównym ołtarzu cerkwi pw. Zwiastowania NMP (później św. Trójcy) umieszczona była cudowna ikona Matki Bożej, która uległa spaleniu podczas przypadkowego pożaru cerkwi w 1901 r. W oparciu o kult słynącego łaskami wizerunku odbywano trzy odpusty, odpowiadające wezwaniom wymienionych wcześniej cerkwi.

Dawna cerkiew pobazyliańska parani pw. Zwiastowania NMP, później Św. Trójcy, a następnie Złożenia Szat NMP, została wzniesiona w 1711 r. z fundacji jeromonacha i ihimena Leontija, przez majstra Symeona Dzurko. Według tradycji była wielokrotnie przebudowywana i powiększana. Początkowo utrzymywana była w dobrym stanie, ale z czasem podupadała i wymagała remontu. Narzekano również na ciasne wnętrze mieszczące zaledwie osiemdziesięcioro wiernych. Na początku 1840 r. dokonano gruntownego odnowienia budowli, powiększając ją o obszerną zakrystię, dostawioną do przebudowanego wcześniej prezbiterium. Mimo że w końcu XIX w. znajdowała się w dość dobrym stanie, to w 1894 r. została rozebrana. Na jej miejscu, z inicjatywy parodia - księcia Józefa Fedonowicza, przy wsparciu kolatorki, Jadwigi z książąt Puzynów, w latach 1896-1899 wzniesiono murowaną cerkiew, (pracami kierował majster Piotr Buzek).

W otoczeniu cerkwi znajdowała się dzwonnica wzniesiona prawdopodobnie w końcu XVII w. Istniała wiele lat, lecz na początku XIX w. była już w złym stanie, dlatego ok. 1853 wzniesiono nową budowlę, którą później w latach 30. XX w. zastąpiono obecnie istniejącą, murowaną dzwonnicą parawanową.

Na wschód od świątyni istnieje kapliczka nad źródełkiem o leczniczych właściwościach, która związana jest z lokalnym kultem Matki Bożej, sięgającym przełomu XVII i XVIII w. Pierwotnie zbudowana z drewna, a obecnie stanowi obiekt murowany. Na południu od świątyni rozłożony jest niewielki cmentarz z kamiennymi nagrobkami z warsztatów bruśnieńskich (XIX-XX w.).

TT

Tygodnik Tomaszowski
nr 21 z 26 maja 2008 r.
« wstecz   dalej »

Biuro Turystyczne QUAND - wycieczki na Ukrainę, po Roztoczu

roztocze sklep księgarnia mapy przewodniki ukraina lwów

Pogoda na Roztoczu
Informacja Tur.

Współpraca

Roztocze na FB
Media


Księgarnia
Reklamy
Kliknij tu...
Kliknij tu...
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas: 12172684 odwiedzających
 
Góra Góra