Strona główna
| niedziela, 16 marca 2025| Imieniny obchodzą: Izabela, Hilary, Oktawia|
 
 

Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE

Turystyka
Informacja turystyczna
Noclegi
Noclegi -rezerwacje (cały świat)
Agroturystyka
Gastronomia
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Spływy kajakowe
Stadniny koni
Ścieżki Edukacyjne
Rozkłady Kolej, PKS, BUS
Biura turystyczne
Organizacje
Grupa PGR
Menu witryny
Strona główna
O serwisie
O regionie
Wydawnictwa
Przewodnik
Roztoczańskie tematy
Atrakcje
Etnografia
Ekologia
Galeria zdjęć
Szukaj
Kontakt
Linki
Księga Gości
Mapa serwisu
Z poradnika grafomana
Mapy miejscowości
Zamość
Szczebrzeszyn
Zwierzyniec
Krasnobród
Susiec
Tomaszów Lubelski
Kultura
Zamość i Roztocze

Prezentacja
Advertisement
Susiec Drukuj
Susiec i okoliceherb_susiec.jpg

Do Suśca można dojechać dogodnie samochodem z Tomaszowa Lubelskiego (17 km), Lubaczowa (33 km), Narola, Józefowa lub Biłgoraja. Autobusem komunikacji publicznej można dotrzeć z Tomaszowa Lubelskiego lub z Biłgoraja przez Józefów. Możliwy jest również dojazd koleją z jednej strony z Warszawy przez Lublin, a z drugiej z Wrocławia przez Rzeszów i Przeworsk.

Susiec

Wieś, siedziba urzędu gminy w powiecie tomaszowskim, województwie lubelskim. Położona jest na Roztoczu Środkowym, na północno-wschodnim skraju Puszczy Solskiej, na pograniczu Płaskowyżu Grabowicy na północy i piaszczystego Obniżenia Suśca na południu. W dniu 31 XII 2003 roku Susiec liczył 1326 mieszkańców.

Na terenie Suśca odkryto ślady osadnictwa z I tysiąclecia n.e. Tereny Suśca przeszły na własność twórcy Ordynacji Zamojskiej kanclerza Jana Zamoyskiego pod koniec XVI wieku razem ze starostwem zamechskim. Były one niezasiedlone i pokrywał je zwarty bór. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Suszec i oznaczała miejsce suche, piaszczyste, nieurodzajne. Pierwsza wzmianka o działalności gospodarczej na tym terenie pochodzi z 1582 roku i mówi o istnieniu młynów na Potoku Łosinieckim - Sikliwców i Świdów, dziś przysiółków o tych samych nazwach. Należy sądzić, że były to młyny pilne, czyli tartaki, pracujące na rzecz Ordynacji.

Pod datą 1643 rok znany jest zapis o młynie na rzece Wieluńce (zwanej też Wieluń, Wieleń) - dzisiejszym Jeleniu. W tym też roku trzeci z kolei ordynat, zwany z Sienkiewiczowskiego Potopu, Jan Zamoyski Sobiepan, zezwolił niejakiemu Zielińskiemu na przeniesienie spod Szarej Woli (koło Tomaszowa Lubelskiego) huty produkującej żelazo z rud darniowych w lasy zamechskie na uroczysko Susiec zwane. Od tego czasu szybko rozwijało się osadnictwo. W XVIII wieku, dzięki pokładom rudy darniowej okolice stały się największym ośrodkiem przemysłu metalurgicznego ordynacji, następnie dzięki zasobom piasków szklarskich także szklanego (huty i kuźnice w sąsiednich wsiach: Rybnicy i Paarach). W ówczesnych inwentarzach Susiec wymieniany jest wespół z Huciskiem lub Hutą Susiecką. Wchodząc w skład ordynacji, wieś w 1792 roku należała do jej klucza rybnickiego, zaś w następnym stuleciu sama stała się ośrodkiem dóbr ordynackich. Przed 1800 rokiem pojawił się po raz pierwszy nazwa Skwamiki - dzisiejsze Skwarki - od gorąca (skwaru) panującego w hucie. Tak nazywa się obecnie centralna część Suśca. W 1830 roku, z powodu wyczerpania surowców dla huty większość mieszkańców Skwarków przeniesiono do nowo założonej wsi Zamiany koło Tomaszowa Lubelskiego.

Około 1800 roku powstał w Suścu kościół drewniany, a w latach 1862-1868 murowany kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena.

W czasie rozbiorów wieś znajdowała się blisko granicy Królestwa Polskiego z Galicją. Z powodu ciężkich warunków życia ludność trudniła się przemytem towarów. Pod koniec XJX wieku wieś liczyła około 600 mieszkańców i słynęła z bogatych pasiek. Jak mówi dziewiętnastowieczna notka, była to ...okolica wsi lesista (przeważnie lasy sosnowe), grunt po części piaszczysty, po części kamienisty. Włościanie, pomimo nieurodzajnej gleby, hodują wiele bydła i owiec, dzierżawiąc od ordynacji leśne pustki i łąki. Przy tym trudnią się hodowlą pszczół i posiadają bogate pasieki. Spis ludności w 1880 roku wykazał tu 559 mieszkańców, w tym 49 grekokatolików. Spis z 1921 roku (wówczas w gminie Majdan Sopocki) wspominał już o 940 mieszkańcach, w tym o 15 Żydach i 28 Ukraińcach.

We wrześniu 1939 roku Susiec stał się terenem walk. Okolice Wapielni były od 17 IX 1939 roku rejonem koncentracji głównych sił armii Lublin i Kraków. We wsi oraz w jej okolicy działania armii Lublin i Kraków osłaniała 6. Dywizja Piechoty gen. Bernarda Monda, działająca w składzie Grupy Operacyjnej Boruta, pod dowództwem gen. Mieczysława Boruty-Spie-chowicza. W rejonie Suśca dywizja ta natknęła się na zgrupowanie nieprzyjaciela wsparte czołgami. W celu otwarcia sobie drogi na południe podjęła walkę. W tym czasie 3, Batalion 12. Wadowickiego Pułku Piechoty dowodzony przez ppłk. Romana Warta obszedł wieś Paary i zajął Narol.

W 1939 roku powstała w Suścu i okolicznych miejscowościach organizacja konspiracyjna Konsolidacja Obrońców Niepodległości KLON, która następnie weszła do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). Siatka KLON została częściowo rozbita przez hitlerowców w 1942 roku. Nie powstrzymało to jednak rozwijającego się ruchu oporu.

We wsi miały miejsce liczne akcje partyzanckie. Na przykład w styczniu 1943 roku oddział AK Konrada Bartoszewskiego ps. Wir zniszczył stację kolejową. W lutym tego roku oddział Batalionów Chłopskich pod dowództwem Antoniego Wróbla ps. Burza stoczył walkę z hitlerowcami, rozpoczynając w ten sposób swój udział w powstaniu zamojskim, natomiast oddział AK Tadeusza Kuncewicza ps. Podkowa spalił na stacji 14 cystern z ropą. W czerwcu i lipcu 1943 roku partyzanci z Grupy Operacyjnej im. Tadeusza Kościuszki pod dowództwem Grzegorza Korczyńskiego ps. Grzegorz trzykrotnie wykoleili hitlerowskie pociągi, zaś w grudniu połączone oddziały BCh Burzy i Jana Kędry ps. Błyskawica zniszczyły tartak broniony przez hitlerowców.

W 1944 roku nasiliły się działania partyzanckie. W ich wyniku linia kolejowa biegnąca przez Susiec była nieczynna całymi tygodniami. Wywiad złożony z miejscowych kolejarzy informował partyzantów o cenniejszych transportach portach niemieckich, które następnie wykolejano. Na przykład w nocy z 14 na 15 II część batalionu mjr. Piotra Kulbaki oraz I Ukraińskiej Dywizji Partyzanckiej im. Sidora Kowpaka, dowodzonej przez Piotra Werszyhorę, a także kompania AK Włodzimierza Hascewicza Wara zniszczyły most na Potoku Łosinieckim, a następnej nocy - stację w Suścu. W tym samym miesiącu kowpakowcy przechodzący przez wieś zestrzelili hitlerowski samolot ME-323 Gigant.

Susiec został wyzwolony spod okupacji niemieckiej 22 VII 1944 roku przez wojska I Frontu Ukraińskiego Iwana Koniewa.

Susiec, obok Zwierzyńca i Krasnobrodu, to jeden z najważniejszych węzłów szlaków turystycznych na Roztoczu. Przy stacji kolejowej Susiec mają początek lub obok niej przebiegaj ą następujące szlaki:

  • zielony (im. Władysławy Podobinskiej) do Zamościa (55,7 km) przez wzniesienie Wapielnia (9,8 km) i Krasnobród (21,6 km);
  • czarny (Walk Partyzanckich) z Tomaszowa Lubelskiego do Górecka Kościelnego i dalej do Bidaczowa;
  • czerwony (Krawędziowy) do Zwierzyńca;
  • żółty (Południowy) do Narola, dawniej aż do Horyńca;
  • niebieski (Szumów), okrężny.

Zabytki:
1. Kościół parafialny pw. sw. Jana Nepomucena, wzniesiony w latach 1862-1868. Do 1910 r. byt filialnym kościołem parafii tomaszowskiej, potem kościołem parafialnym pw. św. Jana Nepomucena. Część jego wyposażenia pochodzi z cerkwi unickiej znajdującej się niegdyś na pobliskim wzniesieniu Kościółek (Zamczysko, por. opis szlaku 11). W ołtarzu głównym obraz św. Jana Nepomucena (z XVIII w.) i Matki Bożej Częstochowskiej. W prawym ołtarzu bocznym uwagę zwraca obraz św. Mikołaja z XVIII w. Organy (8-głosowe) zostały tu przywiezione z Zamchu. W kościele znajdują się urny z ziemią pochodzącą z miejsc bitew okresu II wojny światowej. Obok świątyni kamienny krzyż z XVIII w. przeniesiony z wzniesienia Kościółek.

2. Dzwonnica drewniana z lat 20-tych XX w., obok dzwonnica z 1974 r.

3. Młyn wodny drewniany zbudowany w 1925 r. Później używany jako elektryczny. Obok malowniczy staw młyński zwany Morskim Okiem.

4. Figury przydrożne wykonane z wapienia przez kamieniarzy z Józefowa. W centrum, naprzeciw domu nr 116 stoi figura z 1902 r. w formie słupa zwieńczonego latarnią z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. Na zachodnim końcu wsi, na granicy z Oseredkiem, krzyż z 1865 r. w otoczeniu akacji. Natomiast na wschodnim krańcu wsi, przy drodze do Rybnicy, typowa figura z początku XX w., w formie smukłego obelisku zwieńczonego krzyżem.

Komunikacja

Stacja PKP Susiec znajduje się przy linii Zawada - Bełżec (por. uwagi o rozto-czańskich liniach kolejowych zamieszczone w dodatku turystycznym). Bezpośrednie połączenia z Zamościem, Lublinem, Warszawą, Krakowem i Wrocławiem. Lokalnie można tu dojechać autobusami PKS i „Autonaprawy", głównie z Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego.

Noclegi

Camping (sezonowy), ul. Tomaszowska 7, tel. (0-84) 665 48 94. Dojście od stacji PKP jakimkolwiek szlakiem turystycznym. Dom wycieczkowy „Lech" (całoroczny, zimą po uprzedniej rezerwacji), ul. Partyzantów 16, tel. (0-84) 665 48 87. Dom wycieczkowy znajduje się w pobliżu campingu, dojście pokazują tablice. W Suścu znajdują się liczne kwatery agroturystyczne, informacja w Urzędzie Gminy Susiec, tel. (0-84) 665 48 93. Schronisko PTSM (sezonowe, szkoła podstawowa), ul. Tomaszowska 53, tel. (0-84) 665 48 11. Dojście od stacji PKP jakimkolwiek szlakiem turystycznym. Ośrodek wczasowy w Suścu posiada PKP (ul. Polna 3, przy stacji kolejowej, dla gości udostępniany jest basen), tel. (0-84) 665 48 76, rezerwacja miejsc także poprzez PKP Lublin, tel. (0-81) 531 34 57. Nad Jeleniem powstał ośrodek wczasowy „Karolinka", tel. (0-84) 665 48 18. Swoje ośrodki mają w Suścu także PKS (ul. Tomaszowska) i „Harctur" (ul. Leśna).

Trasy turystyczne

Szlak „szumów" do rezerwatu „Nad Tanwią" (niebieski, 17 km), ścieżka dydaktyczna „Nad Tanwią" (znaki czerwone, 4 km, por. trasa 17), szlaki: z Krasnobrodu na Wapielnię (zielony, 25,5 km), z Tomaszowa Lubelskiego (czarny, 19,5 km), z Bełżca (czarny i niebieski, 30 km), do rezerwatu „Czartowe Pole" (czerwony, 15 km), do Majdanu Sopockiego i dalej do Nowin (znaki czerwone i czarne, 22 km), oraz do Borowych Młynów (14 km, por. część trasy 54). Z Suśca osiągalny jest także odcinek szlaku „centralnego" (niebieski) Bełżec - Ciotusza Stara (omawiamy go w tym przewodniku jako trasę 22). Opisujemy również trasę prowadzącą w dolinie Tanwi (Susiec - Narol, 18 km).

=====================================

Autor: Paweł Wład, Marek Wiśniewski

"Roztocze Wschodnie"
Przewodnik nie tylko dla turystów

Wydawnictwo naukowe turystyczne i edukacyjne wydanie III

Mielec 2004

Linki:
« wstecz   dalej »

Biuro Turystyczne QUAND - wycieczki na Ukrainę, po Roztoczu

roztocze sklep księgarnia mapy przewodniki ukraina lwów

Pogoda na Roztoczu
Informacja Tur.

Współpraca

Roztocze na FB
Media


Księgarnia
Reklamy
Kliknij tu...
Kliknij tu...
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas: 12479755 odwiedzających
 
Góra Góra