Strona główna
| sobota, 22 lutego 2020| Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr|
 
 

Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE

Turystyka
Informacja turystyczna
Noclegi
Noclegi -rezerwacje (cały świat)
Agroturystyka
Gastronomia
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Spływy kajakowe
Stadniny koni
Ścieżki Edukacyjne
Rozkłady Kolej, PKS, BUS
Biura turystyczne
Organizacje
Grupa PGR
Menu witryny
Strona główna
O serwisie
O regionie
Wydawnictwa
Przewodnik
Roztoczańskie tematy
Atrakcje
Etnografia
Ekologia
Galeria zdjęć
Szukaj
Kontakt
Linki
Księga Gości
Mapa serwisu
Z poradnika grafomana
Mapy miejscowości
Zamość
Szczebrzeszyn
Zwierzyniec
Krasnobród
Susiec
Tomaszów Lubelski
Kultura
Zamość i Roztocze

Prezentacja
Advertisement
Niemirów Drukuj
Pierwsze wzmianki o zorganizowanym leczeniu w okolicach Szkła i Niemirowa pochodzą z XV wieku. W książce Erazma Syksta O cieplicach Szkła (1617 r.) wspomina się o wodach przydatnych do leczenia choroby „francuskiej" przywleczonej z Ameryki. O właściwościach leczniczych tych wód pisali w 1698 roku Bernard Konnor - nadworny lekarz córki Jana III Sobieskiego, w 1742 roku Fryderyk Hoffrnan - twórca teorii patologii, a w 1760 roku Jean de Fest -lekarz hrabiego Wielogórskiego i hetmana Rozumowskiego. Wybitny chemik austriacki Kranz przyrównał wody mineralne Niemirowa do wód w słynnym niemieckim uzdrowisku Baden-Baden. Od 1814 roku mówi się o Niemirowie jako uzdrowisku.

Wody siarczkowe ze źródeł i odwiertów Szkła i Niemirowa przypominają wody horynieckie, różnią się jednak nieco składem chemicznym. Ich zasolenie waha się w granicach 2-3 g/dm3, a zawartość siarkowodoru H2S wynosi od 0,1 do 0,2 g/dm3. Oprócz wód siarczanowych odkryto wody z podwyższoną zawartością substancji organicznych, podobne do truskawieckiej Naftusi. Występują też wody z zasoleniem do 6 g/dm3, a także cenne złoża borowiny. Niemirowskie wody mineralne z siarkowodorem poprawiają krążenie krwi, sprzyjają leczeniu skóry i błon śluzowych, łagodzą bóle stawów. Woda mineralna Naftusia-Szklo usuwa radionuklidy z organizmu, jest przydatna w leczeniu układu moczowego, poprawia przemianę materii.

W pobliżu miasteczka znajduje się uroczysko Niemirów (Ne-myriw) - obszar ochrony przyrody o powierzchni 276 ha. Powstał w celu ochrony jodły białej na wschodniej granicy jej występowania.

Wyjeżdżamy drogą na południe obok drugiego z niemirowskich kościołów. Przed krawędzią lasu (23,5 km) odchodzi w lewo droga poligonowa, zwana tez „generalną". Można nią przejechać przez cały, ogromy poligon wojskowy, który ciągnie się stąd aż po dolinę Domażyru w Dubrowicy, czyli na długości około 30 km. Dawniej na poligonie ćwiczyła Armia Radziecka, dziś wojsko ukraińskie i oddziały państw zaprzyjaźnionych, w tym także Polacy i żołnierze z krajów Europy Zachodniej. W celu utworzenia tego poligonu wysiedlono kilka tysięcy mieszkańców z około 120 wsi, przez co wewnętrzna część Roztocza Ukraińskiego stała się bezludna i wyłączona z jakiejkolwiek penetracji osób postronnych. Ostatnio zakaz poruszania się na obszarze poligonu został nieco złagodzony. Gdy nie ma ćwiczeń wojskowych, można przejechać się „drogą generalną” lub poruszać się w ograniczonym zakresie do wyznaczonych miejsc.


Autor: Paweł Wład, Marek Wiśniewski

"Roztocze Wschodnie"
Przewodnik nie tylko dla turystów

Wydawnictwo naukowe turystyczne i edukacyjne wydanie III
Mielec 2004

« wstecz   dalej »

Biuro Turystyczne QUAND - wycieczki na Ukrainę, po Roztoczu

roztocze sklep księgarnia mapy przewodniki ukraina lwów

Pogoda na Roztoczu
Informacja Tur.

Współpraca

Roztocze na FB
Media


Księgarnia
Reklamy
Kliknij tu...
Kliknij tu...
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas: 12149339 odwiedzających
 
Góra Góra