Strona główna
| sobota, 18 maja 2024| Imieniny obchodzą: Alicja, Feliks, Eryk|
 
 

Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE

Turystyka
Informacja turystyczna
Noclegi
Noclegi -rezerwacje (cały świat)
Agroturystyka
Gastronomia
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Spływy kajakowe
Stadniny koni
Ścieżki Edukacyjne
Rozkłady Kolej, PKS, BUS
Biura turystyczne
Organizacje
Grupa PGR
Menu witryny
Strona główna
O serwisie
O regionie
Wydawnictwa
Przewodnik
Roztoczańskie tematy
Atrakcje
Etnografia
Ekologia
Galeria zdjęć
Szukaj
Kontakt
Linki
Księga Gości
Mapa serwisu
Z poradnika grafomana
Mapy miejscowości
Zamość
Szczebrzeszyn
Zwierzyniec
Krasnobród
Susiec
Tomaszów Lubelski
Kultura
Zamość i Roztocze

Prezentacja
Advertisement
Ochrona bociana białego Drukuj

foto11.jpg Bocianów w Polsce jest więcej niż w jakimkolwiek innym kraju - około 25 proc. populacji światowej - czyli co czwarty bocian to Polak. Bociany zakładają od wieków gniazda w pobliżu siedzib ludzkich. Budują chętnie gniazda na słupach linii energetycznych i telekomunikacyjnych - jest to groźne zwłaszcza dla piskląt. W razie zwarcia gniazdo płonie razem z mieszkańcami co powoduje niejednokrotnie przerwy w dostawie energii. Z kolei gniazda budowane na dachach domów powodują uszkadzanie pokrycia i zatykanie rynien. Dlatego gniazda przenosi się na specjalne platformy, tak aby nie dotykały dachów i przewodów elektrycznych.

Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" 17 stycznia otrzymało Grand Prix w Europie Srodkowej i Wschodniej za projekt "Ochrony bociana białego i terenów podmokłych w Polsce". Nagrodę przyznaje amerykańska Fundacja Forda. Wiceprezes towarzystwa i koordynator projektu Roman Guziak mówi: - Powinniśmy nieść pomoc tym ptakom, ingerując dyskretnie tam, gdzie jest to niezbędne. Dokarmianie ich nie jest najlepszą pomocą, czasmi trzeba pozwolić im zginąć. W przyrodzie jest to naturalne - ginie ok 80 proc. młodych piskląt - u bocianów - 30 proc. Dwudziestego roku dożywa tylko 2 proc. ptaków. Pojedyncze osobniki, które ratujemy, nie mają znaczenia przy zdrowej populacji. Jednak ten odruch pomocy jest bardzo cenny jako dowód troski o przyrodę. Ale kiedy bocian przestaje bać się człowieka, może dojść do sytuacji takiej jak w podprzemyskiej gminie Stubno. Tam oswojone bociany porywały pisklęta kurcząt i kaczek. Takiego zachowania musiały nauczyć sie w niewoli.Od niedawna pojawiło sie nowe niebezpieczeństwo dla bociana. Dorosłe ptaki zbierają i znoszą do gniazd pozostawiony na polach sznurek. Pisklęta ranią skórę co powoduje zakażenia i w konsekwencji śmierć młodych piskląt. To co możemy zrobić, to zbierać sznurki z pola w pobliżu bocianich gniazd - prosi Roman Guziak.

Celem samego programu jest ochrona bociana białego i terenów podmokłych w Polsce. Rozwiązuje problem bocianich gniazd, które stwarzają zagrożenie dla linii energetycznych i domostw. Jednoczy wysiłki profesjonalistów i amatorów - co ważne - łączy ochronę przyrody z rekreacją, turystyką i programem przeciwpowodziowym.

« wstecz   dalej »

Biuro Turystyczne QUAND - wycieczki na Ukrainę, po Roztoczu

roztocze sklep księgarnia mapy przewodniki ukraina lwów

Pogoda na Roztoczu
Informacja Tur.

Współpraca

Roztocze na FB
Media


Księgarnia
Reklamy
Kliknij tu...
Kliknij tu...
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas: 12347314 odwiedzających
 
Góra Góra