Strona główna
| niedziela, 19 maja 2024| Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban|
 
 

Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE

Turystyka
Informacja turystyczna
Noclegi
Noclegi -rezerwacje (cały świat)
Agroturystyka
Gastronomia
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Spływy kajakowe
Stadniny koni
Ścieżki Edukacyjne
Rozkłady Kolej, PKS, BUS
Biura turystyczne
Organizacje
Grupa PGR
Menu witryny
Strona główna
O serwisie
O regionie
Wydawnictwa
Przewodnik
Roztoczańskie tematy
Atrakcje
Etnografia
Ekologia
Galeria zdjęć
Szukaj
Kontakt
Linki
Księga Gości
Mapa serwisu
Z poradnika grafomana
Mapy miejscowości
Zamość
Szczebrzeszyn
Zwierzyniec
Krasnobród
Susiec
Tomaszów Lubelski
Kultura
Zamość i Roztocze

Prezentacja
Advertisement
Biłgoraj Drukuj
herb_bilgoraj.jpg

Miasto położone na Równinie Bitgorajskiej na wysokości 195 m n.p.m. w pobliżu krawędzi Roztocza, pomiędzy dolinami rzek Biała i Czarna Lada. Jego godło to herb Korczak i Łabędź.

Biłgoraj został założony w 1578 r. przez Adama Gorajskiego, podkomorzego lubelskiego. Nazwa, według podań, miała odnosić się do bohaterstwa rodu Gorajskich: „Bil Goraj Tatarów". Językoznawcy sugerują jednak, że chodzi tu o „Biały Goraj". Założyciel ufundował zbór kalwiński, funkcjonujący do 1668 r. Początkowo miasto miało prawo do 3 jarmarków rocznie, ale w 1693 r. odbywało się ich już 8. Po Gorajskich miasto przeszło w 1655 r. na własność Reyów, a w 1693 r. Szczuków. Ok. 1735 r. znalazło się w posiadaniu Potockich. Biłgoraja nie omijały wojny. W 1648 r. miasto zostało zajęte przez wojska Chmiełnickiego, w 1655 r. w znacznej mierze zniszczyli je Szwedzi, a w 1672 r. przeszli tędy Tatarzy. Początek XVIII w. to przemarsz wojsk podczas wojny północnej.

Już w XVI I w. Biłgoraj słynął jako ośrodek sitarski, wtosiankarski (wytwarzanie siatek z włosia końskiego) i lubiarski (wycinanie drewnianych łubów na ramy do sit). Pierwsze dane o istnieniu cechu sitarzy pochodzą z 1710 r. W 1860 r. było tu ponoć aż 1800 sitarzy. Charakteryzował ich oryginalny strój i specjalny wygląd domów. Pamiątką z tych czasów jest zachowana w centrum Biłgoraja dawna zagroda sitarska - obecnie muzeum. O sitarzach zachował się także interesujący przekaz. Ponoć, gdy wybierali się oni na jarmark urządzali tzw. „żałosne". Udający się w drogę odprowadzani byli przez wszystkich do świętej figury na skraju miasteczka i tam raczeni okowitą na odwagę. Jeżeli wszystko poszło dobrze, po powrocie urządzano tzw. „radosne".

Po pierwszym rozbiorze Polski Biłgoraj znalazł się w zaborze austriackim, ale w 1776 r. powrócił do Polski, W 1792 r. miasto zajęły wojska carskie. W 1795 r. tereny te ponownie znalazły się w zaborze austriackim. W 1809 r. trafiły do Księstwa Warszawskiego, a w 18)5 r. do Królestwa Polskiego. Od 1806 r. właścicielem Biłgoraja byt Stanisław Nowakowski, potem rodzina Płato-nowów. W 1864 r. odsprzedali oni miasto rządowi rosyjskiemu.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Biłgoraju mieszkało 5010 Żydów i 3175 Polaków. 8 IX 1939 r. miasto zostało zbombardowane, a 3 dni później podpalone przez hitlerowskich dywersantów, spłonęło wtedy kilkaset budynków. Od kwietnia 1944 r. funkcjonował w Biłgoraju obóz przejściowy dla przesiedleńców. W maju utworzono następny obóz w pobliskiej wsi Puszcza Solska. 4 VII 1944 r. w lesie Rapy pod Biłgorajem rozstrzelano partyzantów, którzy dostali się do niewoli podczas akcji Sturmwind II (por. opis Osuch). Poległych upamiętniają krzyż i pomnik. Na cmentarzu parafialnym w Biłgoraju znajdują się mogiły partyzantów i żołnierzy września 1939 r. Z wojny miasto wyszło z sięgającymi blisko 80% zniszczeniami i utratą polowy ludności (4,5 tyś.).

Z czasów powojennych warto wspomnieć o założonej w 1984 r. Wiosce Dziecięcej im. Dzieci Zamojszczyzny - placówce obejmującej zespół domków jednorodzinnych dla rodzin zastępczych.


Zabytki:
l. Kościół dekanalny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Na początku XVIII w. wzniesiono w tym miejscu drewniany kościół, w miejsce starszego. Obecna murowana świątynia powstała w latach 1732-1755. Budowę rozpoczęto z fundacji ks. Mateusza Pawłowicza, a dokończył ją generał artylerii Eustachy Potocki. Później kościół był wielokrotnie remontowany. W latach 1883-1885 dokonano przebudowy fasady i nadbudowano wieżę. W 1939 r. spłonęło zabytkowe wyposażenie kościoła. Wewnątrz, w ołtarzu głównym, obraz przedstawiający Wniebowzięcie Matki Bożej. W kościele znajduje się także obraz przedstawiający płonący we wrześniu 1939 r. Biłgoraj. W ogrodzeniu z XIX w. zwraca uwagę kapliczka na kolumnie (z datą 1699 r.), wystawiona z okazji śmierci ostatniego innowiercy.

2. Kościół i klasztor franciszkanów znajdujący się na terenie dawnej wsi Puszcza Solska, włączonej w 1954 r. do Biłgoraja. Wieś ta powstała przed 1603 r. z inicjatywy kanclerza Jana Zamoyskiego. Wtedy to na miejscu objawień św. Marii Magdaleny wzniesiono pierwszą kapliczkę. W 1644 r. Tomasz Zamoyski osadził tu ojców franciszkanów, budując dla nich kościół i drewniany klasztor. Murowany klasztor ufundowała Konstancja Zamoyska w 1778 r. W 1794 r. kościół spłonął, a władze carskie nie zezwoliły na budowę nowego. Przebudowano jednak jedno skrzydło klasztoru, tworząc tam kaplicę. Obecny kościół pw. św. Marii Magdaleny jest szóstym z kolei. Budowano go w latach 1921-1928 (jako wotum za zwycięstwo w wojnie z bolszewikami w 1920 r.). W ołtarzu głównym obraz św. Marii Magdaleny (prawdopodobnie z XVI I w.) i Matki Bożej Różańcowej (z lat 1939-1940). W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy św. Antoniego Padewskiego (z XVII-XVIII w.). Najświętszej Marii Niepokalanie Poczętej (XVIII w.). Matki Bożej Kodeńskiej (XVIII w.), św. Mikołaja (XVIII w.), św. Franciszka (XVIII w.), św. Floriana (XVIII w.) i ludowa rzeźba Chrystusa Frasobliwego z 1836 r. Na wyposażeniu kościoła jest chrzcielnica z XVIII w. Warto wspomnieć także o 19-gtosowych organach z 1931 r. wykonanych przez Jagodzińskiego. Całości zespołu sakralnego dopełnia dzwonnica-brama z 2 pot. XVIII w.

W pobliżu, przy drodze do Tarnogrodu, znajduje się murowana kapliczka pw. św. Marii Magdaleny z końca XVIII w.

3. Cerkiew grekokatolicka wzniesiona w latach 1790-1793 z fundacji ks. Jana Zieniewicza. Obecnie użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki pw. św. Jerzego. W ołtarzu głównym obraz patrona świątyni. Na cmentarzu przykościelnym warto zobaczyć drewniany krzyż z 1841 r.

4. Zagroda sitarska z potowy XIX w. przy ul. Nadstawnej 50 (Krasickiego 32). Składa się z drewnianego domu, połączonego z warsztatem i zabudowań gospodarczych. Utworzono tu muzeum, czynne codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. 10.00-15.00, w środy 10.00-16.00.

5. Kirkut usytuowany przy zbiegu ulic Bartoszewskiego i Konopnickiej. Jego centralne miejsce zajmuje pomnik poświęcony pamięci Żydów pomordowanych w Biłgoraju i okolicy.

6. Kaplica św. Antoniego Padewskiego przy ul. Moniuszki.

7. Cmentarz rzymskokatolicki, tzw. „lapidarium", znajdujący się na grodzisku usytuowanym wśród mokradeł, 50 m na północ od ul. Lubelskiej, poza zabudową. Powstał w 1787 r. i użytkowany był do 1877 r. W 1970 r. wydano decyzję o jego likwidacji, ale szczęśliwie jej nie zrealizowano. W 1980 r. przeznaczono go na lapidarium sztuki sepulkralnej, wpisując wcześniej do rejestru zabytków. Zachowało się ok. 40 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1807 r.

8. Pomnik Ignacego Krasickiego z 1820 r., fundacji Stanisława Nowakowskiego (ul. Kościuszki). Nieopodal pomnik AK.

9. W majątku Rożnówka (na pid.-wsch. skraju miasta) pozostałości parku z początku XIX w. o charakterze romantycznym z siecią kanałów wodnych (3,3 ha, ul. Batorego). Był tu także dwór, który nie zachował się do dzisiejszych czasów.

W Biłgoraju znajduje się także Muzeum Rzemiosł Ludowych (ul. Kościuszki 4, na zapleczu Urzędu Miasta) czynne codziennie w godz. 10.00-15.00, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych).

Komunikacja. Biłgoraj znajduje się na kolejowym szlaku Stalowa Wola - Zwierzyniec. Niestety, los tej linii nie jest pewny (por. uwagi o roztoczańskich liniach kolejowych zamieszczone w dodatku turystycznym). Dogodny dojazd autobusami PKS z Lublina i Zamościa (PKS i „Autona-prawy"). Z Biłgoraja mamy wiele połączeń autobusowych do większości puszczańskich miejscowości.

Noclegi. Dawny dom wycieczkowy obecnie znajduje się w stanie likwidacji. Pozostają jeszcze:

Leśny Ośrodek Szkoleniowy, ul. Zamojska 104, tel. (0-84) 686 47 35. Hotel, ul. Komorowskiego 3, tel. (0-84) 686 20 46, Hotel „Dodo", ul. Krzeszowska 61, tel. (0-84) 686 59 59.

Trasy turystyczne

Przez sam Biłgoraj przebiega tylko jeden szlak turystyczny - „roztocza-ński" (iótty). Na ptn. wiedzie on do Hedwiżyna (12 km), a na ptd. do Bidaczowa Starego (18 km, znacznie mniej ciekawy odcinek). Węzeł szlaków turystycznych stanowi pobliski Bidaczów Stary. Tam rozpoczynają się szlaki „walk partyzanckich": czerwony, prowadzący w Lasy Janowskie (por. trasy wokół Janowa Lubelskiego) i czarny, wiodący głównie przez lasy Puszczy Solskiej (do Tomaszowa Lubelskiego). Poniżej omawiamy odcinek szlaku czarnego z Bidaczowa do Górecka Kościelnego (45 km).

=====================================

Autor: Artur Pawłowski

ROZTOCZE
Puszcza solska, lasy janowskie i wyżyna wołyńska (czesc polska)

PRZEWODNIK turystyczny

Wydanie II
Warszawa 2000

Linki:



Biłgorajski serwis internetowy

Starostwo powiatowe

Nadleśnictwo Biłgoraj

Fundacja Kresy 2000
« wstecz   dalej »

Biuro Turystyczne QUAND - wycieczki na Ukrainę, po Roztoczu

roztocze sklep księgarnia mapy przewodniki ukraina lwów

Pogoda na Roztoczu
Informacja Tur.

Współpraca

Roztocze na FB
Media


Księgarnia
Reklamy
Kliknij tu...
Kliknij tu...
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas: 12347401 odwiedzających
 
Góra Góra