Strona główna arrow Archiwum Nowości arrow Nieznane uroki Roztocza Wschodniego
| czwartek, 30 czerwca 2022| Imieniny obchodzą: Emilia, Lucyna, Arnold|
 
 

Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE

Turystyka
Informacja turystyczna
Noclegi
Noclegi -rezerwacje (cały świat)
Agroturystyka
Gastronomia
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Spływy kajakowe
Stadniny koni
Ścieżki Edukacyjne
Rozkłady Kolej, PKS, BUS
Biura turystyczne
Organizacje
Grupa PGR
Menu witryny
Strona główna
O serwisie
O regionie
Wydawnictwa
Przewodnik
Roztoczańskie tematy
Atrakcje
Etnografia
Ekologia
Galeria zdjęć
Szukaj
Kontakt
Linki
Księga Gości
Mapa serwisu
Z poradnika grafomana
Mapy miejscowości
Zamość
Szczebrzeszyn
Zwierzyniec
Krasnobród
Susiec
Tomaszów Lubelski
Kultura
Zamość i Roztocze

Prezentacja
Advertisement
Aktualności
Nieznane uroki Roztocza Wschodniego Drukuj
Od ponad dwóch lat zwolennicy aktywnej turystyki mogą korzystać z Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Trasa o długości ok. 190 km, podzielona na dwa etapy - z Kraśnika do Zwierzyńca oraz ze Zwierzyńca do Hrebennego, pozwala na przejechanie przez polskie Roztocze. Niebawem będzie można przebyć cale pasmo malowniczych wzniesień, włącznie z trzecim etapem na Roztoczu Wschodnim: z Hrebennego do Lwowa. Samorząd Województwa Lubelskiego sfinansował oznakowanie blisko 800 km głównych szlaków rowerowych w regionie, w tym: z Lublina przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie do Woli Uhruskiej, z Lublina przez Nałęczów do Kazimierza Dolnego, z Kazimierza Dolnego przez Powiśle do Kraśnika, a także najdłuższy szlak - z Kraśnika przez Roztocze do Hrebennego. Dzięki przyjętemu do realizacji projektowi „Współpraca na rzecz promocji transgranicznego Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza Kraśnik-Lwów", możliwa będzie realizacja III etapu; z granicznego Hrebennego do Lwowa.

W ramach projektu wydana zostanie m.in. mapa z przebiegiem III etapu w skali 1:100 000 (przepisy ukraińskie nie zezwalają na wydawanie map skali 1:50 000) i w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Obwodowa Lwowska Administracja Państwowa (partner zagraniczny w projekcie) zadeklarowała oznakowanie trasy we współpracy z Klubem Turystów Kolarzy Przyjaciół Przyrody „Ruch" z Lwowa. Planowane jest też: uruchomienie strony internetowej szlaku, organizacja wy¬stawy prezentującej walory turystyczne Roztocza i konferencji na temat rozwoju turystyki aktywnej w tym regionie.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Sąsiedztwa Polska—Białoruś — Ukraina INTERREG IIIA, Priorytet 2. „Rozwój kapitału ludzkiego i instytucjonalnych form współpracy transgranicznej oraz poprawa bezpieczeństwa na granicach Unii Europejskiej", Działanie 2.2 „Wsparcie inicjatyw społeczności lokalnych". Realizacja przewidziana jest w okresie od lipca 2006 do czerwca 2007 roku. Projekt będzie finansowany w 75% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerami Krajowymi projektu są: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu, Gmina Lubycza Królewska, Stowarzyszenie "Józefowska Kawaleria Rowerowa" w Józefowie oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Biłgoraju.

Roztocze Wschodnie
Tylko w niewielkiej części znajduje się na terytorium Polski. Według podziału Jana Buraczyńskiego Roztocze Wschodnie dzieli się na Roztocze Rawskie, Janowskie i Lwowskie. Roztocze Rawskie obejmuje część garbu rozciągającego się z północnego zachodu na południowy wschód o długości ok. 45 km i szerokości ok. 12-25 km, od linii Rebizanty-Narol-Lubycza Królewska-Hrebenne po Mielnicz-Krechów. Charakterystycznym elementem rzeźby Roztocza Rawskiego są ostańce. Najwyższym jest wzgórze Burakowa Niwa (388,8 m n.p.m.).
Roztocze Janowskie rozciąga się na południe od linii Kurniki-Wiszenki-Krechów po Dobrostay-Zarniska-Donażyr. Region ten ma długość ok. 17 km, a szerokość ok. 18 km. Najwyższy punkt ma 400,3 m n.p.m. i leży we wschodniej części regionu w pobliżu Dąbrowicy. Roztocze Janowskie należy prawie w całości do dorzecza Wereszycy.
Roztocze Lwowskie obejmuje południowo-wschodnią część garbu o szerokości ok. 15 km. Rozciąga się ono na południe od linii Krechów-Żółkiew po Domażyr-Rzęsna-Zboiska. Najwyższym punktem Roztocza Lwowskiego jest Czartowska Skała (409,0 m n.p.m).
Na obszarze Roztocza Wschodniego w 1996 roku został utworzony Jaworowski Narodowy Park Przyrodniczy. Zajmuje powierzchnię 7078,6 ha, z czego blisko 7000 ha to tereny dawnego poligonu.
Jaworowski Park wraz z państwowym rezerwatem (zapowidnyk) mają w przyszłości wejść w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Roztocze. Dyrekcja Jaworowskiego Parku znajduje się w Janowie (Iwano-Frankowo).

Znaczna część Roztocza Wschodniego jest niedostępna dla turystów. Znajdujący się tu Jaworowski Wojskowy Poligon jest największym placem ćwiczeń w Europie, od 1995 roku wykorzystywanym przez międzynarodowe oddziały w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju". W 1998 roku w ćwiczeniach „Tarcza pokoju" wzięło udział 16 tyś. żołnierzy z 18 państw. Do czasu utworzenia Jaworowskiego Parku Narodowego administrujące poligonem Lwowskie Centrum Nauki Przykarpackiego Okręgu Wojskowego zajmowało przestrzeń 42 000 ha, obecnie do celów ćwiczebnych i taktycznych wykorzystuje się 29 700 ha.


REKLAMA
Poznaj uroki Roztocza Wschodniego - 1-dniowa wycieczka Roztocze "Za miedzą"


Miejsca szczególne na szlaku
etap_3.jpgPOTYLICZ (Potielicz). Położony wśród niewysokich wzgórz w dolinie rzeki Tylicy. Osada znana już w 1261 roku pod nazwą Tylicz. W 1498 roku Potylicz otrzymał prawo miejskie magdeburskie od króla Jana I Olbrachta. W XVI wieku był dużym ośrodkiem rzemieślniczym, słynącym z garncarstwa, bazującego na okolicznych złożach glinki garncarskiej i fajansowej.
W Potyliczu, na stoku stromego wzgórza Horodyszcze („Stare Grodziszcze"), stromo opadającego w dolinę Tylicy, znajduje się jedna z najstarszych cerkwi drewnianych w Europie. Jak podają źródła pochodzi z 1502 roku, chociaż Wołodymyr Siczynski na podstawie archiwum parafialnego wyznaczył przypuszczalny czas budowy na 1555 rok (podobne do niej cerkwie znajdują się w Radrużu i Gorajcu). Obok cerkwi Świętego Ducha znajduje się dzwonnica oraz dwie bramki. Przy babińcu groby dwóch fundatorów. Wnętrze cerkwi pokrywa monumentalna polichromia z lat 1620-1640.
W Potyliczu jest również kościół katolicki z dzwonnicą z 1826 roku.

KRECHÓW (Krechow). Wieś wzmiankowana już w 1456 roku, malowniczo położona pośród gór i lasów. W centrum stoi prawosławna drewniana cerkiew pw. św Paraskewy. Obok niej znajduje się drewniana dzwonnica.
Nieco dalej Krechowski Monastyr oo. Bazylianów z XVIII wieku. Otoczony średniowiecznym murem Z czterema obronnymi wieżami. W pięknie odnowionym podwórzu (cały monastyr przeszedł gruntowną renowacje w latach 1990-1997) znajduje się mała drewniana cerkiewka Matki Boskiej oraz główna świątynia pw. św. Mikołaja, wybudowana w latach 172-1737. Przechowywana jest tu ikona Matki Boskiej Werchrackiej z cerkwi w Monastyrzu k. Werchraty, którą przywieźli do Krechowa bazylianie.
W monastyrze, początkowo prawosławnym, później unickim, zachowały się bogate zbiory biblioteki klasztornej wraz z kroniką klasztoru i wioski Krechów.
Spod głównej bramy zespołu klasztornego prowadzi ścieżka do wykutego w wapiennej skale ostańcowej monastyru Peczerskiego z przełomu XVI i XVII wieku. W latach 1590-1612 kilka pieczar zamieszkiwali zakonnicy. W sąsiedztwie monastyru znajduje się kapliczka z cudowną wodą, o uzdrawiającej mocy porównywanej z wodą z Lourdes. W otoczeniu źródła zachwycają malownicze wąwozy.

DĄBROWA (Dubrowica). W połowie drogi pomiędzy Krechowem a Janowem. W jej rejonie znajduje się oznakowany europejski dział wodny oraz duży malowniczy kamieniołom, w którym piasek kwarcowy pokrywa wapienny strop.

JANÓW (Iwano-Frankowo). Położony pośród roztoczańskich wzgórz nad Stawem Janowskim powstałym wskutek spiętrzenia rzeki Wereszycy. W XIX wieku przyjeżdżali tu na wypoczynek mieszkańcy pobliskiego Lwowa. Janów założony został przez Jana Swoszowskiego, pisarza ziemskiego lwowskiego, na mocy przywileju Zygmunta III Wazy z 1611 roku. W 1673 roku pod miasteczkiem obozował król Jan III Sobieski, w drodze na odsiecz Buczacza i Kamieńca Podolskiego. W kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, ufundowanym w 1614 roku przez założyciela miasta, została pochowana w 1759 roku Konstancja z Czartoryskich Poniatowska - matka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Świątynia od 1992 roku jest na powrót kościołem katolickim.

STRADCZ. Miejscowość słynąca z systemu jaskiń wykutych w trzeciorzędowych piaskowcach Stradeckiej Góry. Wejście do jaskiń, o łącznej długości ok. 260 m, znajduje się za ołtarzem w kaplicy Matki Bożej. Tajemnicze wnętrza dawały schronienie okolicznej ludności w czasie napadów hord tatarskich.
Na szczycie Stradeckiej Góry wybudowano w XVIII wieku murowaną cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej, a wokół wzniesienia poprowadzona została Droga Krzyżowa z kaplicami.

Żródło: Ziemia Lubelska 43/44
Tekst: Anna Pietruszka
« wstecz   dalej »

Biuro Turystyczne QUAND - wycieczki na Ukrainę, po Roztoczu

roztocze sklep księgarnia mapy przewodniki ukraina lwów

Pogoda na Roztoczu
Informacja Tur.

Współpraca

Roztocze na FB
Media


Księgarnia
Reklamy
Kliknij tu...
Kliknij tu...
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas: 12265129 odwiedzających
 
Góra Góra