Strona główna
| niedziela, 05 maja 2024| Imieniny obchodzą: Irena, Waldemar, Iryda|
 
 

Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE

Turystyka
Informacja turystyczna
Noclegi
Noclegi -rezerwacje (cały świat)
Agroturystyka
Gastronomia
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Spływy kajakowe
Stadniny koni
Ścieżki Edukacyjne
Rozkłady Kolej, PKS, BUS
Biura turystyczne
Organizacje
Grupa PGR
Menu witryny
Strona główna
O serwisie
O regionie
Wydawnictwa
Przewodnik
Roztoczańskie tematy
Atrakcje
Etnografia
Ekologia
Galeria zdjęć
Szukaj
Kontakt
Linki
Księga Gości
Mapa serwisu
Z poradnika grafomana
Mapy miejscowości
Zamość
Szczebrzeszyn
Zwierzyniec
Krasnobród
Susiec
Tomaszów Lubelski
Kultura
Zamość i Roztocze

Prezentacja
Advertisement
Tomaszów Lubelski Drukuj
herb_toma.jpg

To podobno najbardziej zachmurzone miasto Roztocza (przeciętne zachmurzenie nieba 66-68%), ale nie należy temu zbytnio wierzyć. Jest to również największe miasto w granicach geograficznych tego regionu w Polsce (21,4 tyś. mieszkańców w 2002 r.). Centrum miasta znajduje się na Roztoczu Środkowym, po prawej stronie rzeki Sołokiji (która jest tu niewielkim strumieniem), na wysokości ok. 275 m n.p.m.

Miejscowość założona przez kanclerza Jana Zamoyskiego ok. 1590 r. na terenie wsi Rogóźno, istniejącej już prawdopodobnie w 1422 r. Nazwa nowo założonej osady brzmiała Jelitowo. Pochodzi ona od herbu Zamoyskich „Jelita" (obecnego także w herbie miasta), w 1595 r. została zmieniona na Tomaszów, od imienia syna kanclerza. Z 1609 r. pochodzą pierwsze informacje o budowie miasta, jednak jego przywilej lokacyjny wydał Tomasz Zamoyski dopiero 25 V 1621 r. Rok wcześniej rozpoczęto wznoszenie obwarowań otaczających miasto. 7 października 1621 r. król Zygmunt III Waza, podążając na odsiecz Chocimo-wi, potwierdził przywileje miasta i obdarował je dodatkowo przywilejem składu soli z żup ruskich. Kupcy, jadąc z towarami, nie mogli już Tomaszowa omijać na swej drodze. Powstał nawet specjalny rynek solny na płn. wsch. od głównego rynku.

Twórcą planu miasta jest Bernardo Morando - ten sam, który wcześniej zaprojektował Zamość. Centralne miejsce zajmuje kwadratowy rynek (140 ' 140 m), z którego na cztery strony świata odchodzą ulice prowadzące w kierunku Zamościa, Lwowa, Szczebrze-szyna i Sokala. Do nich, w równych odstępach, wytyczono prostopadłe drogi. W rezultacie pomiędzy nimi powstały prostokąty zabudowy. Tomaszów składał się wtedy z czterech przedmieść i miasta właściwego, stanowiącego regularny sześciobok otoczony wałem z fosą. Według pierwotnych planów, na środku rynku miał stanąć ratusz, ale tak się nie stało i Tomaszów przez wiele lat pozbawiony był tej ważnej budowli, co było swoistym ewenementem.

W I pół. XVII w. miasto rozwijało się bardzo dynamicznie. Powstało wiele cechów, w tym: kaletników, tkaczy, garncarzy, kowali, bednarzy, zdunów, ślusarzy, mieczników i kotlarzy. W mieście znajdowały się wtedy dwa kościoły, trzy cerkwie i synagoga. W 1664 roku w Tomaszowie gościł król Jan II Kazimierz. W 1671 r. miasto uzyskało przywilej pobierania opłat mostowych.

Odnośnie handlowego oblicza miasta warto przytoczyć legendę. Odnosi się ona do późniejszych czasów, gdy w dni targowe u wylotu głównych ulic Tomaszowa stawiano strażników sprawdzających świadectwa pochodzenia pędzonych na targ zwierząt. Ponoć pewnego dnia jeden z nich, o nazwisku Gontarz, poprosił o świadectwo krowy. Prowadząca j ą kobieta bez wahania wręczyła mu własną metrykę urodzenia. Pracownik popatrzył, a że pewnie nie umiał czytać, to stwierdził że „wszystko w porządku" i przepuścił.

W 1648 r. miasto przeżyło napaść wojsk Bohdana Chmielnickiego. Cztery lata później nawiedziła je zaraza. Rozpoczął się stopniowy upadek Tomaszowa. Przyczyniły się do tego również: potop szwedzki, przemarsze obcych wojsk, częste pożary, zabory. Obwałowania dotrwały do XVIII w., a oryginalny układ miasta jest dziś znacznie zatarty.

Po bezpotomnej śmierci Jana „Sobiepana" Zamoyskiego nastąpił okres walk o sukcesję Ordynacji. W 1676 r. Tomaszów został splądrowany przez starostę jasielskiego Tomasza Brodec-kiego.

W 1725 r. kasztelan kijowski Józef Potocki ufundował okazały, murowany, dwuwieżowy kościół, a obok niego klasztor dla ojców trynitarzy. Cały zespół po kasacie w 1783 r., dokonanej przez władze austriackie, został rozebrany (por. trasa 4.1.).

Na przełomie XVIII i XIX w. funkcjonowała w Tomaszowie fabryka fajansu i porcelany. Warto wspomnieć także o działającej w XIX w. fabryce wódek, wiśniaków, maliniaków i miodów, wytwarzanych przez miejscowych Żydów. Prowadzili oni także fabrykę mydła, kapeluszy, płótna i grzebieni. W 1772 r. miasto znalazło się w zaborze austriackim, w 1809 r. weszło w skład Księstwa Warszawskiego, a w 1815 r. do Królestwa Polskiego. W czasie powstania listopadowego utworzono tu pułk ochotników „Złota Chorągiew Wolności". W okresie powstania styczniowego działał Toma-szowski Rząd Narodowy. Nocą z 30 na 311 1863 r. miasto zajął powstańczy oddział ordynackiego leśniczego - Hugona Gramowskiego (było to jego ostatnie zwycięstwo, przypłacone własną śmiercią). 5 lutego przybyli Rosjanie, powstańcy wycofali się, nastąpił pogrom ludności cywilnej.

W 1866 r. Tomaszów przestał być prywatnym miastem Ordynacji. W 1915 r. pod miastem stoczyły bitwę armie: rosyjska gen. Ołchowa i austriacka feldmarszałka Mackensena. W 1921 r., Józef Piłsudski dekorował w Tomaszowie pułk kawalerii uczestniczący w bitwie polsko-bolszewickiej (wydarzenie upamiętnia pomnik - por. trasa 3.4. i 4.1.). We wrześniu 1939 r. pod Tomaszowem rozegrano dwie wielkie bitwy z wojskami niemieckimi (por. ogólny rys historyczny).

W wyniku działań wojennych całkowitemu zburzeniu uległa zachodnia część miasta. Zniszczono także synagogę z II pół. XVII w., stojącąw miejscu starszej, spalonej przez wojska Chmielnickiego w 1648 r. W czasie okupacji hitlerowcy zorganizowali w mieście żydowskie getto.

W latach 90. XX w. Czesław Ko-stykiewicz z Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego zaproponował przywrócenie rynkowi jego przedwojennego wyglądu i odbudowanie stojących tu niegdyś hal targowych z charakterystycznymi podcieniami. Według opisu Jana Góraka, w okresie dwudziestolecia międzywojennego rynek w Tomaszowie otaczały drewniane domy podcieniowe sytuowane zarówno szczytem, jak i ścianą wzdłużną do pierzei. Uwagę zwracała rozmaitość kształtów dachów, poczynając od czterospadowych, poprzez naczółkowe, półszczytowe do rzadko w miasteczkach spotykanych polskich dachów łamanych. Wszystkie dachy były kryte gontami. Ostatnie podcieniowe domy rozebrano w latach 1935-1936. W środku rynku wzniesiono piec rzędów kramów żydowskich poprzedzielanych wąskimi przejściami, wybitnie szpecących rozległy plac.Ostatnie z nich zlikwidowano dopiero w 1939 r. Wspomnieć warto także o 2 halach handlowych, które postawiono przy zachodnim skraju rynku, byty to duże budynki parterowe z obiegającymi doko-la podcieniami arkadowymi, przykryte wysokimi dachami krakowskimi, z nadbudowami w narożach. Nadawały one specyficzny wygląd zachodniej części rynku tworząc cos w rodzaju „sukiennic", jedyną tego rodzaju oryginalną zabudowę rynkową. Hale zostaly rozebrane w 1971 r.

Obecnie Tomaszów to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Roztocza, zyskujący także sławę ośrodka sportów zimowych. Okoliczne lasy nadają się świetnie do narciarstwa biegowego, a dla amatorów zjazdów przygotowano wyciąg na pobliskiej Białej Górze (przy lokalnej szosie z Tomaszowa do Justynówki). Tel. (0-84) 665 93 10, 665 93 50.

Tomaszów to także ośrodek akademicki. Istnieje tu Wydział Zamiejscowy Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ciekawym przedsięwzięciem jest Międzynarodowy Powszechny Uniwersytet Wiedzy Ekologicznej.


Zabytki:
l. Kościół modrzewiowy, barokowy, pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Odnajdziemy go na płd. wsch. od rynku, w pobliżu szlaku zielonego. To jeden z najcenniejszych zabytków w kraju. Wielką osobliwość stanowi już sam fakt wzniesienia świątyni w stylu barokowym z drewna. Budowę kościoła rozpoczęto w 1627 r. (a ukończono prawdopodobnie 2 lata później) z fundacji Tomasza Zamoyskiego, obiekt przebudowano w 1727 r. staraniem Michała Zamoyskiego. Świątynia jest dwuwieżo-wa i trzynawowa. Na kartuszu na chórze umieszczono herb Zamoyskich. Bogate, barokowe wyposażenie pochodzi w części z dawnego kościoła trynita-rzy. W drewnianym ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem (Maryja trzyma w prawej dłoni szkaplerz, odpust 16 VII). Obraz ma ciekawą historię. Powstał w połowie XVII w., pierwotnie umieszczono go w kapliczce w miejscu, gdzie później powstał klasztor trynitarzy (por. opis trasy 4.1.). Podczas ataku Szwedów kapliczka spłonęła, a obraz miał zabrać jeden ze szwedzkich żołdaków, który użył go ponoć jako podkładkę pod siodło. Porzucony obraz odnalazły jednak mieszkanki Tomaszowa. Obraz przechowywano następnie w katedrze lwowskiej, potem ponownie w Tomaszowie (w kościele „na piaskach", później przekazanemu trynitarzom), a w okresie wojny polsko-tureckiej w Zamościu. Stamtąd zabrano go - już na stałe - do Tomaszowa. W latach 1727-1783 opiekowali się nim oo. trynitarze. Po kasacie zakonu cudowny obraz przeniesiono do modrzewiowego kościoła, w którym znajduje się do dziś. W 1994 r. odbyła się uroczysta koronacja obrazu.

W dolnej części ołtarza głównego znajdują się relikwie patrona trynitarzy św. Feliksa. W świątyni jest także 6 ołtarzy bocznych. Obok kościoła drewniana dzwonnica wzniesiona w XVIII w. Przed murem okalającym świątynię - figura z XVII w. w formie przysadzistej kolumny zwieńczonej czworoboczną kapliczką. Za kościołem, 100 m na wsch., ślady fosy i obwałowań. Warto dodać, że w 1910 r. świątynia cudem ocalała przed zniszczeniem. Powstał bowiem projekt wzniesienia w tym miejscu nowego kościoła, a stary miał być rozebrany. Do realizacji tego pomysłu szczęśliwie nie doszło, duża w tym zasługa ówczesnego proboszcza, ks. Wiktora Czarkow-skiego. Kontakt w sprawie zwiedzania świątyni, tel. (0-84) 664 21 77.

2. Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja z 1890 r. (wg niektórych źródeł, budowę ukończono dopiero w 1902 r.), wzniesiona w pobliżu rynku w stylu cerkwi rosyjskich w miejscu wcześniejszej.

3. Herbaciarnia, tzw. Czajnia. Znajduje się przy rynku, u wylotu ulicy prowadzącej do cerkwi. Jest to drewniany piętrowy budynek z 1895r., wzniesiony z okrąglaków, na wzór drewnianych domów z płn. Rosji. Czaj-nię zbudowano z okazji koronacji cara Mikołaja II. Później był tu dom teatralny, a nawet dworzec autobusowy.

4. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Lwowska). Jego budowę rozpoczęto w 1935 r., a ukończono w 1949 r. We wnętrzu znajduje się wyposażenie barokowe z przełomu XVII i XVIII w., m.in. obrazy i ołtarz boczny przeniesione z kościoła parafialnego w Uhno-wie (obecnie Ukraina), a także ambona w kształcie łodzi z tamtejszej cerkwi. W ołtarzu głównym umieszczono figurę Serca Pana Jezusa. Wewnątrz tablice: upamiętniająca żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas bitew o Tomaszów we wrześniu 1939 r., a także pamięci majora Zenona Jachymka „Wiktora", dowódcy tomaszowskiego obwodu AK.

5. Kaplica cmentarna, murowana, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1867. Została ona wzniesiona przez Karpińskich jako grobowiec rodzinny.

6. Dawny ratusz z początku XX w., murowany, gruntownie odnowiony w 1999 r. Co ciekawe, jest to pierwszy ratusz w Tomaszowie, wcześniej - mimo dość długiego trwania miasta - takiej budowli tu nie było.

7. Figura św. Tekli z 1782 r., przy ul. Kopernika. Takie figury wznoszono, aby ustrzec się zarazy.
A Pisząc o Tomaszowie, trzeba wspomnieć o tablicy na karcerze tomaszowskiego aresztu UB (tzw. „Smoczej Jamie", ul. Lwowska 62). Ciekawe są pomniki Kościuszki, Piłsudskiego i Konstytucji 3 Maja (por. szlak 3.4.).

Interesujące jest również Muzeum Regionalne im. drą J. Petera. Mieści się ono przy ul. Zamojskiej 2. W nim ciekawa ekspozycja regionalna, m.in. ewangeliarze cerkiewne z XIX w. i liczne pamiątki archeologiczne. Muzeum czynne jest: wt.-pt. 9.00-15.30, sob.-niedz. 10.00-15.00. W soboty - wstęp bezpłatny.

Dr Janusz Peter (1891-1963) był wieloletnim dyrektorem miejscowego szpitala. To właśnie dzięki jego staraniom powstało wspomniane muzeum (jego zaczątkiem była pierwotnie zaledwie jedna z sal w szpitalu). Dr Peter był jego pierwszym kustoszem, a także współorganizatorem Tomaszowskiego Towarzystwa Kulturalnego. Urodził się w miasteczku Skole, nieopodal Stryja. Studiował na wydziale lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej jako lekarz batalionowy, później w polskim 14 Pułku Ułanów we Lwowie. Po przeniesieniu do cywila pracował we Lwowie, a następnie już do końca życia - w Tomaszowie.

Komunikacja

Przez miasto przebiega droga krajowa nr 17 Zamość -Hrebenne. Autobusy (PKS, „Autona-prawa" i linie prywatne) dojeżdżają tu głównie z Lublina i Zamościa. Uwaga! Dużo kursów do stacji PKP w pobliskim Bełżcu. Stamtąd bezpośrednie pociągi do Warszawy, Lublina, Zamościa, Krakowa, Katowic i Wrocławia.

Informacja turystyczna

Obsługa ruchu turystycznego „Ouand", 22-600 Tomaszów Lubelski, ul. Zamojska 2, tel. (0-84) 664 20 64.
Trasy turystyczne. Tomaszów Lubelski stanowi dobrą bazę wypadową do Suśca (por. szlak 3.4.), Łosińca, Krasnobrodu, na wzgórze Wapielnia, do Józefowa, Bełżca i Narola. W najbliższej okolicy miasta warto odwiedzić Siwą Dolinę i rezerwat geologiczny Piekiełko.

=====================================

Autor: Artur Pawłowski

Roztocze Środkowe
Przewodnik nie tylko dla turystów

Wydawnictwo naukowe turystyczne i edukacyjne
Wydanie pierwsze
Mielec 2003

Linki:




« wstecz   dalej »

Biuro Turystyczne QUAND - wycieczki na Ukrainę, po Roztoczu

roztocze sklep księgarnia mapy przewodniki ukraina lwów

Pogoda na Roztoczu
Informacja Tur.

Współpraca

Roztocze na FB
Media


Księgarnia
Reklamy
Kliknij tu...
Kliknij tu...
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas: 12343359 odwiedzających
 
Góra Góra